wtorek, 1 marca 2016

Przygody z Raspberry Pi #4 - JAK TYM STEROWAĆ !??!?!

Hej ! Jak sterować tym cudem ?
Otóż możemy oczywiście użyć GNU poprzez podłączenie się za pomocą hdmi czy vga ALE , do obsułgi w zupełność wystarczy nam.. Ethernet :) .. no i podstawowa znajomosc linuxowego terminala.. Za pomocą routera , etherentu oraz zabezpieczonego protokołu SSH możemy połączyć się z dowolnego urządzenia wspierającego komunikację via SSH , nie musi być to windows i program putty , działa również pod komendą SSH IP MALINY w Linuxie i OSX oraz za pomocą JuiceSSH pod androidem :) Mobilnie i wszędzie to cenie :)

Przygody z Raspberry Pi #3 - Pinout, Budowa

Hej !
Teraz opowiem trochę o budowie:
Pi posiada hdmi , av , port kamery i ekranu , 4 usb , magistrale gpio i ethernet.





Przygody z Raspberry Pi #2 - Parametry , wydajność , OS

Hej !
 W tym poście omówię budowę malinki oraz omówię soft.
Malinka działa na Raspbianie - jest to autorska dystrybucja linuxa oparta na Linuxie Debianie , została maksymalnie odchudzona , dodano kika programów ułatwiających życię początkującego linuxiarza oraz szereg biblotek obsługujących magistralę malinki i zingerowanie jej z Pythonem.
     



Budowa i pinout:
Malince z czasem dodawano komponetów czy to nowszą magistralę hdmi , czy wiecej ramu czy szybszy procesor.
Obecnie najwydajniejszym i najnowszym produktem fundacji Raspberry jest Raspeberry PI 3 (wydana 1 Marca) -
"W Raspberry Pi 3 znajdziemy 64-bitowy procesor Broadcom BCM2837 oferujący cztery rdzenie Cortex-A53, taktowany zegarem 1,2 GHz. Według producenta, chip oferuje do 60 procent wyższą wydajność w porównaniu do konstrukcji znajdującej się w Raspberry Pi 2 i aż dziesięciokrotnie wyższą względem układu z Raspberry Pi. Użytkownik ma do dyspozycji 1 GB pamięci RAM.Na pokładzie znajdziemy też chip BCM43438 zapewniający łączność bezprzewodową Wi-Fi 802.11n i Bluetooth 4.1. Sprzęt udostępnia szeroką gamę różnego rodzaju złączy, w tym: 4 USB 2.0, micro USB, pełnowymiarowe HDMI, czytnik kart microSD, a także porty CSI i DSI. Rozstaw elementów jest praktycznie identyczny jak w Raspberry Pi 2 Model B – jedyną różnicą jest położenie diody.
Położenie złączy to jednak nie jedyne podobieństwo do starszej konstrukcji. Raspberry Pi 3 został wyceniony na tyle samo co jego poprzednik, a więc 35 dolarów. Producent nie zamierza obniżyć ceny poprzedniego modelu, ani też porzucać produkcji starszych wersji tak długo, jak będzie na nie zapotrzebowanie. "~pclab Tak więc JEST MOC !!!

Przygody z Raspberry Pi #1 - Wprowadzenie

Hej ! 
  Jest to pierwszy post od dłuższego czasu, niestety nie miałem wystarczająco dużo czasu na prowadzenie bloga, teraz jednak jest go na razie sporo więc myślę, że idziemy z pełną parą ! 
 Na chwilę obecną w życię Bloga wprowadzam nową płytę - Rassberry Pi , jest to co prawda jeden z najstarszych i co za tym najmniej wydajnym pcb aczkolwiek to pisania prostych programów w pythonie i podpinania np lcd czy czujników , w zupełności wystarczy. "Malinka" jest i tak kilkuset mocniejsza od Arduino.- Właściwie czym jest samo Raspberry ?
 Według wiki : https://pl.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi jest to  platforma komputerowa stworzona przez Raspberry Pi Foundation. Urządzenie składa się z pojedynczego obwodu drukowanego i zostało wymyślone, by wspierać naukę podstaw informatyki. Jego premiera miała miejsce 29 lutego 2012 roku.
Urządzenie oparte jest na układzie Broadcom BCM2835 SoC[5], który składa się z procesora ARM1176JZF-S700 MHz, VideoCore IV GPU i 256 lub 512[6][7] megabajtów (MB) pamięci RAM. Urządzenie nie ma dysku twardego, ale w celu załadowania systemu operacyjnego i przechowywania danych[8] oferuje złącze dla kart SD. Raspberry Pi ma również złącze USB do podłączenia dowolnych urządzeń zewnętrznych.
Raspberry Pi działa pod kontrolą systemów operacyjnych opartych na Linuksie[1] oraz RISC OS[9]. Najnowszy model, Raspberry Pi 2 B, działa również pod kontrolą Windowsa 10[10].
Skoro więc mamy do dyspozycji linuxa i to w kilku dystrybucjach , 512 mb Ram(mój przypadek) i miedzy innymi magistrale GPIO , JTAG , SPI , I2C to czego nam hobbystom wiecej potrzeba ? :) Dzięki raspberry nie tylko podepniemy znanem nam moduły z arduino ale również stworzymy o wiele bardziej zawansowane projekty , tu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia :) - JEDNYM SŁOWEM COŚ WSPANIAŁEGO , po krótce to tyle z wprowadzenia.